A klórérzékeny növények kivételével valamennyi kultúrában alkalmazható kálium műtrágya. Javasolt mennyiség: 100-400 kg/ha (10-40 dkg/10m2).
Szerepe nagyon fontos a növények vízháztartásában. Hiányában a növények vízszállító képessége csökken. A káliummal jól ellátott talajokban a növények szárazságtűrő képessége javul. A jó káliumellátás nagy turgor-nyomást eredményez, ami elősegíti a növényi növekedést.
A káliummal jól ellátott növények magasabb energiaszintet mutatnak, amely abban nyilvánul meg, hogy intenzívebbé válik az anyagcsere, melynek következtében növekszik a növények gomba-, fagy-, és szárazságtűrő képessége.
A tápelemek közül a nitrogén után a kálium fordul elő legnagyobb mennyiségben a növényben.
A fiatal részek káliumban gazdagok, míg az elöregedő részekben a kalcium halmozódik fel. A kálium hatása a növények életfolyamatára:
A szénhidrátok anyagcseréjét (cukor, keményítő), szintézisét, illetve lebontását segítik.
Az enzimek aktiválását végzik (szerepük több mint hatvan enzimnél bizonyított).
Segítik a N-felvételt, így a fehérjeszintézisre is közvetlenül hatnak.
Esszenciális szerves savak semlegesítésében vesznek részt.
A levelek légzőnyílásainak és a sejtek vízviszonyainak szabályozását végzik.
Segítik a foszfátok (elsősorban az ATP képződését).
A káliumhiányos növények hamarabb elszáradnak, a leveleik visszahajlanak, a növekedésük gátolt, a levelek mérete kisebb. A káliumhiány-tünet először az idősebb növények leveleiben jelentkezik, a kálium kiáramlik a fiatalabb szervekbe. A káliumhiány következtében nekrotikus fehér, vagy barna foltok keletkeznek a levél szélein.